Záruční list

Vážený zákazníku, děkujeme Vám, že jste si zakoupil naši obuv. Věnujte, prosím, patřičnou pozornost následujícím informacím. Upozorníme vás na několik skutečností a poradíme Vám, jak se zakoupenou obuví zacházet a udržovat ji tak, aby Vám sloužila k Vaší plné spokojenosti. A Vaše spokojenost je naším prvořadým cílem.

Zásady správného udržování a ošetřování obuvi

V našich prodejnách nejdete široký sortiment výrobků firem COLLONIL k ošetřování a údržbě všech druhů Vaší obuvi. Důsledně dodržujte návod k použití uvedený na těchto výrobcích.

Žádnou obuv prodávanou v našich prodejnách nelze používat jako obuv pracovní, protože nesplňuje přísné požadavky kladené na tento druh obuvi.

V důsledku odlišné konstrukce módní obuvi s prodlouženou špičkou dochází při chůzi k opakovanému kontaktu špičky obuvi s podložkou (podlaha, chodník, silnice). Důsledkem je poměrně rychlé a intenzivní opotřebení špiček podešví, případně i svršků. Obuv je nutno pravidelně kontrolovat a včas provést podražení podešví.

Bílé materiály mohou v průběhu užívání do určité míry zežloutnout. Syté a pastelové barvy vrchových materiálů mohou v průběhu užívání zesvětlat. Pravidelnou údržbou bezbarvým krémem lze barevnou změnu zmírnit.

Přirozenou vlastností podešví vyrobených ze surové gumy, tzv. krepy, je charakteristický zápach po uzení.

Většina podešví, používaná k výrobě běžné obuvi, není odolná proti působení benzínu, nafty, olejů a podobných látek. Pokud dojde ke styku těchto látek se spodkem obuvi, dochází k poškození podešve. Zvláště náchylné k tomuto poškození jsou podešve ze surové gumy, tzv. krepy.

Nohu je nutno v obuvi dostatečně upevnit šněrovadly, zapínacími pásky apod. Nedostatečné upevnění nohy v obuvi může být příčinou nadměrného opotřebení podšívek a stélek.
Opotřebení patníků souvisí s velikostí jejich plochy. Na malý patník (např. na jehlovém podpatku) působí velký tlak a opotřebuje se podstatné rychleji než patník s větší plochou.
Včasnou základní údržbou nebo výměnou opotřebovaných patníků, podešví (příp. podrážek), vkládacích či vlepovacích stélek nebo šněrovadel, zabráníte poškození dalších součástí Vaší obuvi. Toto případné poškození nemůže být důvodem k reklamaci, jelikož jde o základní údržbu, kterou provádí sám zákazník.

Pro ošetření obuvi v žádném případě nepoužívejte rozpouštědla ani jiné podobné látky (např. aceton, líh). Textilní ani jinou obuv zásadně nedoporučujeme prát v pračce za použití saponátových prostředků.

Nerovnoměrná kresba líce a částečná rozdílnost povrchu je charakteristická pro přírodní useň.
Syté a tmavé odstíny broušených usní (červená, tmavě modrá) mohou částečně pouštět barvu.

Veškeré šité spoje znamenají porušení celistvosti materiálů a tím pádem i omezení odolnosti obuvi vůči působení vnější vlhkosti.

Velmi negativní vliv má na vzhled obuvi působení posypových materiálů, kterými se v zimním období ošetřují komunikace. Agresivní chemické látky obsažené v posypech narušují strukturu materiálů, způsobují zbobtnání a výskyt charakteristických světlých skvrn. Snažte se omezit působení těchto látek na obuv. Obuv po použití otřete od zbytků sněhu či vlhkosti. Obuv pravidelně ošetřujte, správné ošetřená obuv lépe odolává těmto negativním vlivům. Obuv poškozenou tímto způsobem nelze reklamovat.

Promáčenou obuv vycpěte novinami a postupně sušte mimo dosah zdroje zvýšené teploty.
Vyvarujte se rozmáčení obuvi, které poškozuje vzhled povrchové úpravy a deformuje tvar obuvi.

Obuv před prvním použitím naimpregnujte a následně nakrémujte. Další impregnaci a krémování provádějte podle potřeby. Usňová obuv i obuv z broušených usní (samozřejmě také obuv ze syntetických materiálů a textilu) není v žádném případě neomezeně odolná proti vlhkosti, vhodnou impregnací pouze zvyšujeme její odolnost proti vnější vlhkosti (déšť, sníh). Jediným druhem obuvi, který odolává působení vody bez negativních změn, je obuv celoplastová nebo celopryžová.

Používání nedostatečné vysušené obuvi způsobuje její nadměrné opotřebení (zvláště stélek a podšívek). Střídejte často obuv, zejména v deštivém počasí (nedoporučujeme používat každodenně stejnou obuv). Obuv je nutné nechat po každém použití důkladně vyschnout a vyvětrat (i s vyjmutou vkládací stélkou). I po krátkém použití dochází ke zvlhnutí vnitřku obuvi vlivem pocení nohou

Žádnou obuv prodávanou v našich prodejnách a na eshopu nelze používat jako obuv pracovní, protože nesplňuje přísné požadavky kladené na tento druh obuvi.

Na některých typech obuvi můžou být umístěny okrasné ozdoby, které můžou být zákazníkem při užívání vystaveny mechanickému poškození. Takovou reklamaci nelze uznat jako oprávněnou.

Po vyzutí obuv napněte na napínáky odpovídající velikosti. Při obouvání obuvi, zejména s uzavřenou patou, používejte obouvací lžíci.

Použitý materiál, jeho údržba a ošetřování

V současné době se používá velké množství materiálů, od mnoho druhů usní, až po materiály syntetické a textil. Základní znalosti o použitých materiálech, spolu se správným ošetřováním a pečlivou údržbou, prodlužují životnost Vaší obuvi.

Vodonepropustná membrána

Speciální materiály tohoto druhu zajišťují vodonepropustnost a prodyšnost obuvi (např. nejznámější z těchto materiálů GORE- TEX). Používají se zejména pro turistickou a sportovní obuv. Obuv nejprve očistěte od hrubé špíny pomocí vlažné vody a hubky nebo kartáčku. Po uschnutí povrchu obuvi naimpregnujte vhodným impregnačním prostředkem. Používejte pouze přípravky, které doporučují výrobci těchto membrán.

Pryž 

Obuv omývejte vlhkým hadříkem s přídavkem saponátu a vytřete do sucha.

Syntetické materiály (plasty, koženky, portery)

Tyto materiály vzhledem často připomínají useň, ale jejich vlastnosti nedosahují kvality přírodních usní, mají např. omezenou prodyšnost, způsobují tedy vyšší potivost noh. Tato obuv je velmi nenáročná na údržbu. Plastové součásti spodku obuvi, které jsou barveny po povrchu (např. polyuretanové podešve), jsou velmi náchylné k mechanickémupoškození způsobenému např. zakopnutím. Při tomto poškození dochází k sedření barvy na povrchu a k prosvítání původní barvy materiálu. Omývejte ji vlhkým hadříkem s přídavkem saponátu a utřete do sucha.

Textil 

Používá se na lehčí, často letní nebo domácí obuv. Textilní obuv ošetřujte za sucha kartáčováním a čistícími spreji na textil, které obuv impregnují, oživí barvy a zamezí ušpinění.

Useň 

Nejčastěji používaný přírodní materiál s ideálními vlastnostmi pro výrobu obuvi. Useň je prodyšná, měkká, má velmi dobré absorpční vlastnosti a je schopna se přizpůsobit individuálnímu tvaru nohy. Useň je charakteristická svou proměnlivou lícovou kresbou, která potvrzuje její přírodní charakter a odlišuje ji tak i vzhledem od syntetických materiálů. Useň není neomezeně odolná působení vlhkosti a to ani z vnější (klimatické vlivy) ani z vnitřní strany (pot). O usňovou obuv je proto třeba nestále pečovat. Rozeznáváme několik základních druhů usní.

Spodková useň

Je druh usně, která se používá převážně na výrobu podešví pro společenskou obuv. Tuto obuv používáme převážně pro nošení v interiérech. Nehodí se pro běžné užití, je velmi citlivá na vlhko a nerovný povrch. Usňové podešve ošetřujte vhodným prostředkem, který materiálu dodává potřebnou vláčnost, zvyšuje odolnost proti oděru a protiskluznost. Pokud se rozhodnete používat obuv s usňovou podešví pro běžné nošení i mimo interiér, je nutné ji vhodným způsobem podrazit a snížit tak možnost jejího nadměrného opotřebení nebo poškození. I takto upravenou obuv však v žádném případě nedoporučujeme používat ve vlhkém prostředí. Některé podpatky pánské i dámské obuvi jsou potaženy usní. Povrch těchto podpatků je nutno pravidelně ošetřovat impregnací a krémem, zároveň je třeba zamezit zvýšenému působení vlhkosti.

Nubuk, velur (semiš)

Tento druh materiálu je useň broušená po líci nebo po rubu. Obuv z tohoto materiálu ošetřujte pryžovým kartáčkem a přípravky, které jsou určené pro vlasové usně. Tyto přípravky oživují barvu a mohou být barevné nebo bezbarvé. Důležité je ošetření vlasových usní vhodnou impregnací, zvyšující odolnost proti vodě. Tyto usně nikdy nekrémujte!

Povrstvená useň 

Useň, která má na povrchu nanesenou či připojenou vrstvu fólie nebo plastu. Má podobné vlastnosti jako laková useň. Tento materiál otřete vlhkým hadříkem a utřete do sucha nebo používejte prostředky určené k ošetření syntetických materiálů.

Laková useň 

Useň s hladkým, lesklým povrchem, který je docílen lakovou úpravou usně. Její povrch je velmi choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmáčení a mráz. Nečistoty z povrchu usně odstraňte jemným vlhkým hadříkem, povrch ošetřete krémem či sprejem na lakové usně.

Hladká useň 

Useň s jemně strukturovaným povrchem s malými póry. Obuv zbavte nečistot vhodným kartáčkem nebo měkkým vlhkým hadříkem a vytřete do sucha. Použijte impregnaci a vhodný krém požadovaného odstínu, poté vyleštěte. Pro občasnou údržbu (např. v práci, během cestování) lze použít i samoleštící houbičky. Ty však dodávají usni pouze lesk a nelze jimi nahradit pravidelně ošetřování vhodným krémem.

Ostatní usně 

Existuje celá řada dalších druhů usní, které se vyznačují především barevnými efekty a rozmanitostí zpracování povrchu. Charakteristickou vlastností většiny těchto usní je to, že během používání se jejích vzhled „vyvíjí“. Jsou to usně se stíranou úpravou, kdy je původní barva usně překryta další, často kontrastní barvou. Tato kontrastní barva se při nošení na nejvíce namáhaných místech stírá a prosvítá původní barva. Další variantou jsou usně s mechanicky narušeným lícem, kde je líc nové obuvi rozpraskán, je patrná odlišná barva struktury usně. Během nošení líc dále praská, na nejnamáhavějších místech se zcela odlupuje a dochází k obnažení struktury materiálu. Popsané zásadní změny probíhají velmi rychle a při pokračujícím používání se prohlubují. Obuv rychle získává patinu a charakteristický „použitý“ vzhled. Tyto změny jsou žádoucí, v žádném případě se nejedná o projev vady. Tyto usně v žádném případě nekrémujte ani neleštěte. K ošetření používejte bezbarvé impregnační spreje (COLLONIL WATERSTOP Neutral), které nechejte na povrchu obuvi zaschnout. Impregnace částečně chrání obuv proti vlhkosti a zašpinění, přesto se výrazného zašpinění vyvarujte, lze ho z povrchu usně jen velmi obtížně odstranit.

Výrobní způsob obuvi

Další hledisko, výrazně ovlivňující funkci a údržbu obuvi, je výrobní způsob, jakým je spojen spodek obuvi se svrškem.

Obuv s přímo tvářeným spodkem 

Spodek obuvi je ke svršku připevněn lisováním, vstřikováním nebo odléváním. Kvalita spoje i samotného spodku obuvi je dána použitým materiálem a dodržením dané technologie. (Vhodný je prostředek Collonil Nilfett).

Obuv flexiblová 

Obuv vyrobená tímto způsobem je velmi pohodlná, lehká, ohebná (flexibilní) s efektním prošívaným okrajem. Zvýšená ohebnost je daná skutečností, že svršek obuvi je přisíván přímo ke spodku, bez nutnosti použití napínací stélky. Nevýhodou této obuvi je její omezená vodonepropustnost, která je daná právě přišitím svršku ke spodku, při kterém je vrchový materiál perforován šitím. Tuto obuv používejte především v suchém prostředí. Obuv důkladně impregnujte a (nebo) krémujte. Zvláště pečlivě ošetřete prošívaný okraj obuvi. Tuto část obuvi důkladně naimpregnujte a v případě hladkých usní i prokrémujte.

Obuv lepená 

Nejčastěji používaná technologie, kdy je spodek obuvi ke svršku připevněn lepením. Pevnost lepeného spoje může být negativně ovlivněna promáčením nebo propocením obuvi, eventuelně opakovaným používání nedostatečně vysušené obuvi. Při neopatrné chůzi může dojít k mechanickému uvolnění lepeného spoje (ukopnutí).

Účelovost obuvi

Pro každý účel užití je vhodný jiný druh obuvi. Účelovost ovlivňuje volbu použitého materiálu, konstrukci, provedení a způsob údržby obuvi. Berte tedy, prosím, při výběru v úvahu, k jakému účelu chcete obuv používat.

Rekreační obuv 

Je obuv určená k nošení ve volném čase při různých rekreačně-vycházkových příležitostech. Její konstrukce je přizpůsobena k použití na místních komunikacích i v mírném, upraveném, přírodním terénu. Tato obuv není určena k provozování sportovních aktivit.

Vysoce módní obuv 

Je obuv určena pro krátkodobé a občasné nošení např. po místních komunikacích, v dopravních prostředcích nebo v místnostech. Materiály a typ konstrukce jsou vybírány s vysokým důrazem na posední módní trendy, vše je podřízeno vzhledu a estetické hodnotě (např. extrémně prodloužené špičky, podsazené podešve, vrchový materiál protažený až do spodkové části). Použití nestandardních materiálů a konstrukci způsobuje rychlé opotřebení takové obuvi. Životnost obuvi je omezena, může být i výrazně kratší než poskytovaná záruční doba. Tato obuv je určena především do suchého prostředí a je nutno předcházet jejímu ušpinění a jiným negativním vlivům. Na konstrukci a materiály jsou kladeny minimální technické požadavky. Tato obuv není v žádném případě určena pro každodenní a časté používání.

Módní obuv 

Je obuv určená pro krátkodobé nošení např. po místních komunikacích, v dopravních prostředcích nebo v místnostech. Svou konstrukcí a materiálovým složením je určena, navržena a vyrobena k nošení v nenáročných podmínkách a prvořadá je u ní módnost, nikoli životnost. Zpravidla se vyznačuje aktuálními módními prvky, které také určují její přibližnou životnost. Tato obuv není určena pro každodenní, časté používání. Pokud se rozhodnete používat tuto obuv pravidelně, je nutno věnovat maximální pozornost stavu spodkových dílců a celkovému ošetření a údržbě.

Společenská obuv

Je obuv pro krátkodobé nošení v interiéru při různých společenských příležitostech. Jedná se většinou o celousňovou obuv klasických střihů (polobotkovou nebo lodičkovou) s usňovou podešví spojenou se svrškem lepením. Tato obuv je velmi citlivá na vlhkost a nerovný povrch, a proto ji nedoporučujeme používat v exteriérech.

Zimní obuv 

Je obuv určena k nošení po místních komunikacích v zimním období. Vyznačuje se vysokou úrovní tepelně izolačních vlastností, často teplou vlasovou podšívkou a mohutnější podešví, zpravidla s protiskluzným dezénem. Zimní flexiblová obuv je určena do suchého prostředí (nepoužívejte ji ve sněhu, břečce a za deště).

Vycházková obuv 

Je obuv určená k nošení po místních komunikacích nebo v místnostech. Vyznačuje se klasickou konstrukcí, bez výraznějších módních prvků. Obvykle jsou u ní životnost a pohodlnost důležitější než módnost. Je charakteristická velkou pestrostí střihů. Pro uzavřené střihy vycházkové obuvi je nejnižší možná teplota použitelnosti -5 °C. Vycházková flexiblová obuv je určena do suchého prostředí (nepoužívejte ji v dešti a ve sněhu).

Další nutnou podmínkou pro zachování dobrého stavu obuvi a její plné funkčnosti je pravidelná údržba. K ošetření obuvi používejte pouze prostředky k tomu určené. V žádném případě nepoužívejte rozpouštědla ani jiné podobné látky (např. aceton, líh). Mohlo by dojít k poškození obuvi. Nesprávná nebo nedostatečná údržba obuvi podstatně zkracuje její plnou funkčnost a životnost.

Nezapomeňte vzít v úvahu účel užití, provedení, materiálové složení a způsob ošetřování obuvi. Pouze obuv dobře zvolená z hlediska funkčního, sortimentního a velikostního je předpokladem naplnění užitné hodnoty a účelu obuvi.

Po celou dobu užívání věnujte maximální pozornost všem základním pravidlům používání obuvi. Zvláště je nutné předcházet všem faktorům nepříznivě ovlivňujícím plnou funkčnost a životnost obuvi, jako např. vysoká intenzita užívání obuvi (nedoporučujeme používat každodenně stejnou obuv), používání obuvi k nevhodnému účelu, praní obuvi, atd.

Nevhodně vybranou obuv lze vrátit . Obuv musí být nepoužitá, neopotřebovaná a nepoškozená, s kupním dokladem, v kompletním originálním obalu, se všemi původními visačkami a nálepkami. Splnění všech uvedených podmínek nutných k vrácení obuvi .

Při výběru obuvi dbejte na to, aby zvolený druh, velikost a šíře obuvi přesně odpovídaly Vašim potřebám, tedy délce vnitřního prostoru obuvi, velikost má být delší než délka chodidla, prsty by se neměly v žádném případě dotýkat vnitřní strany špičky obuvi (tzv. nadměrek). Po návratu domů si obuv ještě jednou v klidu vyzkoušejte. Je třeba si uvědomit, že ne každá bota „padne“ na každou nohu. Nevhodně zvolený druh obuvi, velikost, šíře nebo tvar obuvi nemohou být důvodem k pozdější reklamaci.

Rozpor s kupní smlouvou

Rozpor s kupní smlouvou, který se projeví během šesti měsíců ode dne převzetí zboží, se považuje za rozpor existující již při jeho převzetí, pokud to neodporuje povaze věci nebo pokud se neprokáže opak. Toto neplatí, pokud zákazník před převzetím zboží o rozporu s kupní smlouvou věděl nebo rozpor s kupní smlouvou sám způsobil. V případě, že zboží při převzetí zákazníkem není ve shodě s kupní smlouvou, je společnost povinna bez zbytečného odkladu uvést zboží do stavu odpovídajícím kupní smlouvě, a to podle požadavku zákazníka buď opravou zboží, nebo jeho výměnou (lze vyměnit za jakékoliv zboží). Není-li to možné, může zákazník požadovat přiměřenou slevu nebo od smlouvy odstoupit.

Při výskytu neodstranitelné vady má zákazník právo na výměnu zboží za nové bezvadné (lze vyměnit za jakékoliv zboží) nebo od smlouvy odstoupit. Jde-li o vady neodstranitelné, které však nebrání řádnému užívání zboží a zákazník nepožaduje výměnu, má právo na přiměřenou slevu z ceny zboží nebo může od smlouvy odstoupit. Při výskytu odstranitelné vady (tj. vady, kterou lze opravou odstranit, aniž by utrpěl vzhled, funkce a kvalita zboží) má zákazník právo, aby byla vada bezplatně, včas a řádně odstraněna. Společnost Deluge s. r.o. vadu odstraní bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 30 dnů ode dne uplatnění reklamace.

Lhůta pro uplatnění reklamace je 24 měsíců. Nezapomeňte, prosím, že záruční doba a životnost obuvi jsou různé pojmy. Životnost obuvi je dána způsobem a intenzitou používání a nemusí být vždy stejná jako záruční doba. To znamená, že při intenzivním užívání může být životnost obuvi kratší než záruční doba.

Reklamaci je nezbytně nutné uplatnit bez zbytečného odkladu, ihned jakmile se vada objeví. Případné prodlení při pokračujícím užívání zboží může zapříčinit prohloubení vady, znehodnocení zboží a může být důvodem odmítnutí reklamace.

Reklamační řízení může být zahájeno, jestliže zákazník předloží kompletní reklamované zboží a prokáže nákup reklamovaného zboží, nejlépe nákupním dokladem. Zboží musí být řádně vyčištěno, zbaveno veškerých nečistot a hygienicky nezávadné. Společnost Deluge s. r.o. je oprávněna odmítnout převzetí zboží k reklamačnímu řízení, které nebude splňovat zásady obecné hygieny.

Záruční list spolu s dokladem uchovejte pro případ reklamace. Záruka se nevztahuje na změny vlastnosti obuvi, které vznikly v průběhu záruční doby v důsledku opotřebení či přirozené změny vlastnosti materiálu nebo na vady a nedostatky vzniklé nedodržováním pravidel a zásad správného používání a údržby uvedenými v tomto záručním listu.

Veškerá obuv nabízená v síti deluge s.r.o. splňuje požadavky obvyklé jakosti stanovené příslušnými technickými normami platnými v České republice (jsou to ČSN 795600 – Obuv – Požadavky a metody zkoušení a ČSN 795790 – Obuv – Přijatelné odchylky), a zároveň je za běžných a rozumně předvídatelných podmínek užití bezpečná (dle zákona č.102/2001 Sb., o obecné bezpečnosti výrobků a o změně některých zákonů).

Pokud vznikne, i přes veškeré úsilí společnosti deluge s.r.o. o zachování vysoké kvality nabízeného zboží, ze strany zákazníka důvod k uplatnění reklamace prodávaného zboží, upravuje postup zákazníka i společnosti Deluge spol. s r.o. reklamační řád.

Reklamační řád byl vypracován ve smyslu zákona č.40/1964 Sb., ve znění pozdějších předpisů (občanský zákoník) a je vystaven v každé prodejně společnosti deluge s.r.o.

Tento záruční list obsahuje veškeré informace a pokyny nutné ke správnému používání a údržbě Vaší obuvi.

 

Děkujeme Vám za projevenou důvěru a přejeme Vám pohodlnou chůzi v naší obuvi.